Nie można wyświetlić wtyczki FB

 

Najnowsze Informacje

Mieszkańcy zbadali swoje serca

02-07-2019 | drukuj
Ilustracja do informacji: Mieszkańcy zbadali swoje serca
Powiat żagański to nie tylko inwestycje drogowe czy zarządzanie oświatą. Równie ważnymi działaniami są te poprawiające komfort życia i bezpieczeństwo mieszkańców. Nieodłączonym wydarzeniem, które powiat żagański organizuje od wielu lat, są pikniki zdrowia, podczas których mieszkańcy mają możliwość wykonania bezpłatnych badań zdrowotnych. W tym roku postawiliśmy na kardiologię i serca naszych mieszkańców. W sobotę 29 czerwca br., na Placu Słowiańskim w Żaganiu odbyło się spotkanie, podczas którego mieszkańcy zbadali swoje serca. 
Tegoroczne spotkanie związane ze zdrowiem mieszkańców powiatu żagańskiego poprowadziła zewnętrzna firma Telemedycyna Polska. Dzięki pomocy Urzędu Miasta w Żaganiu, który zapewnił miejsce, a także dostarczył prąd, mieszkańcy mieli możliwość wykonania bezpłatnych badań kardiologicznych.
Zaproponowaliśmy mieszkańcom badania poziomu glukozy, pomiar ciśnienia tętniczego, badanie poziomu cholesterolu, badanie EKG, a także porady dietetyczne czy obliczanie wskaźnika BMI. 
 
Szeroki zakres badań i konsultacji przeprowadzili:
- lekarz: Maciej Kardiasz
- dietetyk: Anna Drażba
- pielęgniarka: Anna Wróbel
- pielęgniarz: Mateusz Węgrzyn.
 
Od samego rana w centrum Żagania mieszkańcy chętnie korzystali z badań. Starosta Henryk Janowicz i Roman Śliwiński, etatowy członek zarządu również skorzystali z oferty i wspólnie z mieszkańcami rozmawiali o zdrowiu. Łącznie przebadano 89 osób. Największe problemy zaobserwowano w związku z nadciśnieniem tętniczym i nadwagą. Mieszkańcy mają duży problem z brakiem ruchu i wciąż pojawiającym się stresem (45 % przebadanych osób). Aż u 30 % przebadanych mieszkańców stwierdzono nierówną pracę i kołatanie serca. Znaczna część osób wskazała podczas badania szybkie męczenie się. To tylko niektóre z objawów wykryte podczas badań zorganizowanych przez powiat żagański. Dzięki obecności lekarza, mieszkańcy otrzymali szereg wskazówek dotyczących dalszej obserwacji kardiologicznej.  
 
- Od wielu lat razem z moimi współpracownikami organizujemy tego typu spotkania. Raz są to większe pikniki zdrowia, a raz po prostu możliwość wykonania konkretnych badań. W tym roku nasza oferta skierowana jest szczególnie do mieszkańców, którym problemy zdrowotne jeszcze nie doskwierają. Odpowiednia diagnoza w odpowiednim czasie może wiele zdziałać. Cieszę się, że pojawili się mieszkańcy, którzy swoje serca badają regularnie. Jako powiat mamy już pomysł na kolejny piknik, który na pewno odbędzie się w przyszłym roku - zapewnia starosta Henryk Janowicz. 
 
Ogólnopolska kampania profilaktyki chorób układu krążenia dotarła równiez do Żagania dzięki Paniom Irenie Karolewskiej i Katarzynie Błoniarz, które z ramienia Starostwa Powiatowego w Żaganiu zorganizowały bezpłatne badania serca dla mieszkańców powiatu żagańskiego. 
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Galeria zdjęć (18)

 

Starostwo Powiatowe w Żaganiu

ul. Dworcowa 39, 68 - 100 Żagań
Herb Powiatu Żagańskiego
tel. (068) 477 79 01, fax (068) 477 79 20
e-mail: starostwo@powiatzaganski.pl
Nr konta: 95 1020 5402 0000 0202 0336 8032

Twoja przeglądarka nie odtwarza plików multimedialnychKalendarium ›

 • Baner: LPI
 • Baner: Lubuskie Warte Zachodu
 • Baner: Lubuski Urząd Wojewódzki
 • Baner: Powiat Görlitz
 • Baner: ZPP
 • Baner: www.tarcza.lubuskie.pl
 • Baner: Lotnisko
 • Baner: ANR
 • Baner: Alternatywna Baza Firm
 • Baner: NGO Powiatu Żagańskiego
 • Baner: Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa