Niezwykle budujący jest fakt, że młodzież coraz częściej włącza się w akcje służące walkom z chorobami zakaźnymi. Uczniowie poprzez udział w tego typu spotkaniach, a także konkursach, poszerzają swoją widzę z zakresu objawów, powikłań czy leczenia m.in. HIV/AIDS. Wicestarosta Anna Michalczuk przyznała, że w dobie internetu i nowinek technologicznych, niewiele jest spraw, które zainteresują młodzież, dlatego liczny udział i zaangażowanie szkół w takich projektach napawa do dumy.
Podczas konferencji p. Mariusz Matysik przeprowadził wykład dla uczniów szkół średnich dotyczący AIDS. Jednym z punktów konferencji było również ogłoszenie wyników Powiatowego Konkursu na Plakat pt. „NIE DAJ SZANSY AIDS” oraz wręczenie nagród laureatom.
I miejsce zajęła Maja Wciórka z ZSO w Żaganiu,
II miejsce zajęła Klaudia Brzeska z ZSTiL w Żaganiu,
III miejsce zajęła Nikola Koral z ZSTiL w Żaganiu,
dwie uczestniczki otrzymały wyróżnienia były nimi Zuzanna Wika z ZSTiL w Żaganiu oraz Kornelia Budnik z ZSTiB w Szprotawie
Spotkania z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS, w Starostwie Powiatowym organizowane są od wielu lat. To dzięki nim młodzież dowiaduje się o zakażeniach HIV i zachorowaniach na AIDS. Również przez te lata przedstawiciele Inspektora Sanitarnego organizują konkursy wiedzy o HIV/AIDS.
Obecnie znaczna część zakażeń w Polsce to zakażenia wertykalne- od matki do dziecka , a największa grupa aktualnych zakażeń to osoby w wieku od 15 do 24 lat. Od 1985r. w Polsce zarejestrowanych zostało 23.312 przypadków zakażeń, ale szacuje się, że jest ich o wiele więcej gdyż nadal nieduża jest liczba osób poddających się testom na wykrywanie wirusa HIV i niewielki jest odsetek kobiet w ciąży wykonujących takie badania. Wzrosła liczba zakażeń wśród ludzi heteroseksualnych, w tym kobiet w wieku 50plus. Inspektor Sanitarny dodał, że w powiecie żagańskim są również zarejestrowane osoby zakażone wirusem HIV., z czego część zmarła.
Zachęcamy do badań i przypominamy, że w wielu placówkach są one bezpłatne i anonimowe