Nie można wyświetlić wtyczki FB

Dodał: Magdalena Rodenko
    Dodano: 04.08.2012

Opis

Pałac położony nad rzeką Mała Czerna został zbudowany w 1626 roku przez barona Christopha von Schellendorfa. Jego rozbudowy dokonał hrabia Friederick von Promnitz. Dzięki rodzinie Promnitzów wzniesiono drugą wieżę zamku, założono park, zaprojektowany w stylu francuskim i angielskim, od strony południowej pałacu umieszczono zegar słoneczny, nad którym widnieją słowa – „Czas przemija a przyjaźń pozostaje”.
Kolejny właściciel pałacu, hrabia Friederick von Hochberg panujący w latach 1902 – 1914 wzbogacił pałacowe wnętrza. Zainspirowany swymi podróżami do Japonii i Azji wprowadził do wystroju pałacu elementy sztuki orientalnej.
W 1945 roku pałac, który przez krótki okres zajęty był przez wojska radzieckie przekazany został władzom polskim. Niestety lata wojny spowodowały, że budynek uległ zniszczeniu. Zabytkowe meble oraz unikalne przedmioty tworzące atmosferę pałacowych wnętrz zostały rozkradzione lub zniszczone. Przez kolejne cztery lata pałac nie miał swojego gospodarza, wspaniała budowla popadała w ruinę. Od upadku uratowała ją podjęta w 1949 roku decyzja o utworzeniu w Iłowej szkoły średniej. Pałacowe wnętrza przekształcone w sale lekcyjne zachowały swój unikalny wystrój, który zachwyca już od 60 lat. Obecnie w budynku mieści się Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych.

Mapa lokalizacji

Galerie zdjęć

Galeria zdjęć (2)

Starostwo Powiatowe w Żaganiu