Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Szprotawie

Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy otwarty dla podopiecznych

W maju 2019 r. swoją działalność rozpoczął Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Szprotawie, który pod swoje skrzydła przyjmuje podopiecznych ze wszystkim Gmin leżących w Powiecie Żagańskim.  W uroczystym otwarciu, a także przywitaniu kadry pracowniczej i wychowanków domu, wzięli udział starosta Henryk Janowicz, wicestarosta Anna Michalczuk, Roman Śliwiński, etatowy członek zarządu oraz Elżbieta Bielecka, skarbnik powiatu. Goścmi byli również wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn i burmistrz Szprotawy Mirosław Gąsik. Samorządowców ugościła Katarzyna Krajewska, kierownik ośrodka, która pokazała jak wygląda wyremontowany obiekt, a takaże przedstawiła zakres działalności PŚDS.
Środowiskowy Dom Samopomocy w Szprotawie powstał przy ul. Henrykowskiej 1 w Szprotawie tuż przy szpitalu. Placówka przeznaczona jest dla 20 podopiecznych z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Do ośrodka mogą oni trafić poprzez lokalne Ośrodki Pomocy Społecznej. Środowiskowy Dom Samopomocy od 6 maja 2019 r. świadczy usługi w ramach pracowni kulinarnej, komputerowo – multimedialnej plastycznej oraz rękodzieła artystycznego.

- Środowiskowe Domy Samopomocy powstają w całej Polsce. W tego typu placówkach pomoc znajdują osoby niepełnosprawne intelektualnie. Dzięki wykfalifikowanej kadrze mogą oni nauczyć się tutaj funkcjonowania wśród społeczeństwa. Stworzenie tego obiektu to zadanie Starostwa Powiatowego, jednak nawiązujemy współpracę z Ośrodkami Pomocy Społecznej, gdzie kierownicy najlepiej znają swoich podopiecznych, których mogą skierować do naszego Środowiskowego Domu Samopomocy - mówi starosta Henryk Janowicz.