Pozostałe aktualności

Powiatowy Laur Kultury przyznany!

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że decyzją Kapituły z dnia 20 lutego br., przyznany został tegoroczny Powiatowy Laur Kultury! W tym roku była to niewątpliwie najtrudniejsza decyzja, ponieważ do Starostwa Powiatowego w Żaganiu wpłynęło aż jedenaście wniosków. Jak przyznają członkowie Kapituły,  to Honorowe Wyróżnienie, cieszy się ogromnym uznaniem i na stałe wpisało się jako element reprezentatywny Powiatu Żagańskiego. 
Powiatowy Laur Kultury przyznawany jest za działalność w zakresie kultury, a w szczególności za podejmowanie działań w zakresie promowania, udostępniania, upowszechniania i organizowania wszelkich przedsięwzięć w zakresie kultury na terenie powiatu żagańskiego. Ważnym elementem, który brany jest pod uwagę podczas podejmowania decyzji, są działania na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego powiatu żagańskiego, a także działania w zakresie edukacji kulturalnej. 
 
Człokowie Kapituły, którzy 20 lutego br. obradowali nie mieli wątpliwości, że wszystkie te kryteria spełnia Pan Jan Mazur, który otrzymuje tegoroczny Powiatowy Laur Kultury!  Powiat Żagański wprost kocha obiektyw Pana Jana Mazura, który bez wątpienia zna wszystkie jego tajemnice. 
 
- Przemawia do nas fakt nie tylko ciężkiej pracy, którą Pan Mazur wkłada w swoją codzienną pasję, ale przede wszystkim fotograficzny zapis niezwykle pięknej historii Powiatu Żagańskiego i całego regionu Lubuskiego. Uchwycenie wszystkich wyjątkowych chwil życia kulturalnego, samorządowego, społecznego, miejskiego i sielskiego. Można tu wymieniać w nieskończoność. Pan Jan jest i zawsze był i mam nadzieję będzie nadal towarzyszyć nam, a jego zdjęcia będą towarzyszyć następnym pokoleniom poszukującym historii o swoim regionie. To wyróżnienie jest bardzo zasłużone i takie też było zdanie Kapituły - mówi Anna Michalczuk, wicestarosta. 
 
 
Jak co roku, oprócz głównego Honorowego Wyróżnienia jakim jest Powiatowy Laur Kultury, członkowie Kapituły przyznają również dwa Honorowe Wyróżnienia I i II stopnia. 
 
Wyróżnienie I stopnia przyznane zostało w tym roku Miejskiej Orkiestrze Dętej z Iłowej, która w tym roku obchodzić będzie swój jubileusz 75- lecia działalności. Jest to jedna z najstarszych orkiestr działających na terenie całego województwa lubuskiego. Przez te wszystkie lata brała czynny udział w uświetnianiu uroczystości gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Aktualnie Orkiestra działa przy Bibliotece Kultury w Iłowej, prowadzi edukację muzyczną dla dzieci i młodzieży. Jej dźwięki i występy obejrzeć można podczas licznych festiwali i koncertów. W skład Orkiestry wchodzą muzycy z Gozdnicy, Iłowej, Żagania, Żar i Lubania. Uczniowie oraz absolwencji Szkoły Muzycznej w Żaganiu. Miejska Orkiestra Dęta jest kulturalnym ambasadorem Gminy Iłowa i Powaitu Żagańskiego. 
 
 
 
Wyróżnienie II stopnia przyznano Panu Mirosławowi Marciniakowi z Gozdnicy, który jest regionalistą i wydawcą książek o historii Gozdnicy, YT-berem oraz redaktorem witryny FB "Gozdnica- Miasto Ceramików". W latach 2021- 2022 Pan Marciniak realizował wraz z Domem Kultury w Gozdnicy dwa granty z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu "ETNOPOLSKA" edycja 2021 pt." Ceramika nasze dziedzictwo" oraz edycja 2022 pt." Ludzie Ceramiki". 
 
 
 
Gratulujemy wszystkim wyróżnionym, ale także tym, którzy walczyli o Powiatowy Laur Kultury ! Tegoroczne nagrody wręczone zostną podczas Powiatowych Dożynek 26 sierpnia w Brzeźnicy. Mamy nadzieję, do zobaczenia! 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją