Pozostałe aktualności

Zabytki Powiatu Oberspreewald-Lausitz- wizyta studyjna

W poniedziałek, 15 maja br., delegacja reprezentująca Powiat Żagański odbyła wizytę studyjną w niemieckim mieście Lübbenau w Powiecie Oberspreewald-Lausit, gdzie poznawała zabytkową historię tego regionu w ramach realizacji projektu „Zabytki świadectwem wspólnego dziedzictwa historycznego pogranicza polsko- niemieckiego”.
 
 
 
 
Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg VA Brandenburgia-Polska 2014-2020. „Redukować bariery – wspólnie wykorzystywać silne strony"
 
 
 
Pierwszym punktem studyjnej wizyty po stronie naszego niemieckiego partnera, było Muzeum  Spreewald, zlokalizowane  w jednym z najbardziej imponujących budynków w Lübbenau. Teodor Fontane skorzystał ze słynnej bramy, aby wjechać do miasta, kiedy odwiedził Spreewald w 1859 roku. Budynek bramny był kiedyś ratuszem, królewskim sądem rejonowym, więzieniem i posterunkiem policji, zanim stał się Muzeum Spreewaldu. Dziś dostępne są tam ekscytujące wystawy, które odwiedzających zabierają w podróż w czasie do przeszłości typowego miasta Spreewald.
Muzeum Spreewald dysponuje wyjątkową wystawą zaplecza sklepowego i warsztatowego miasta w Spreewaldzie sprzed 100 lat. Można tam zobaczyć wszystko, czego potrzebuje mieszkaniec miasta dzięki rekonstrukcji sklepów: ogólnospożywczego, mięsnego i piekarni. Oryginalne kuśnierskie, szewskie pracownie i tkalnie płócien opowiadają o tradycyjnym rzemiośle regionu. W sklepie odzieżowym można podziwiać tradycyjne stroje i projekty Spreewaldu, a w pubie poznać kluby i osobistości.
 
Uczestnicy wizyty studyjnej mogli też odkryć różnorodny krajobraz kulturowy Spreewaldu podczas zwiedzania Muzeum w samym sercu Lehde, gdzie zrekonstruowano cztery historyczne zagrody, w których nasi niemieccy partnerzy zaprezentowali nam jak urządzone były ówczesne izby oraz jak żyło się, mieszkało i pracowało na przełomie XIX i XX wieku na wsi.
 
Jednym z punktów wyjazdu studyjnego w ramach realizacji projektu „Zabytki świadectwem wspólnego dziedzictwa historycznego pogranicza polsko- niemieckiego” był Zamek Lübbenau, który w stylu klasycystycznym wzniósł graf Rochus zu Lynar, duński dyplomata, po wojnach napoleońskich (1817-1839), na miejscu wcześniejszych wałów, które były pozostałością po pierwotnym założeniu obronnym, wywodzącym się jeszcze z czasów słowiańskich. W czasach powojennych zamek przeszedł w posiadanie państwa. W 1945 r. powołano w nim szkołę, a po upadku NRD odzyskano obiekt, w którym dziś funkcjonuje hotel. Obecny właściciel Graf Friedrich Lynar opowiedział ciekawą historię zamku i jego starania o przywrócenie majątku do rodziny.
 
Niezapomnianym przeżyciem był rejs łódkami po wodach Szprewy. Na bardzo małym obszarze, rzeka tworzy naturalną deltę śródlądową z kilkuset kilometrowym labiryntem dróg wodnych. Podczas, gdy zwykle na dojazd do pracy, na zakupy lub do transportu większych przedmiotów służy samochód, tutaj, w głębi Szprewaldu nadal wykorzystywana jest tradycyjna łódź.
 
Spreewald to ojczyzna Serbołużyczan – słowiańskiego narodu o przebogatej kulturze i języku, najbardziej zbliżonym do polskiego. W 1991 roku Spreewald został uznany za rezerwat biosfery UNESCO. Wizyta studyjna 15 maja 2023r. w Lübbenau była dla polskich uczestników projektu  niezwykle cenną  lekcją historii pogranicza polsko-niemieckiego
 
Projekt pt. „Zabytki świadectwem wspólnego dziedzictwa historycznego pogranicza polsko-niemieckiego” realizowany jest we współpracy z naszym partnerem-  powiatem Oberspreewald-Lausitz a współfinansowany jest  z Funduszu Małych Projektów w Euroregionie „Sprewa-Nysa-Bóbr” dla Programu Współpracy INTERRG V A Brandenburgia – Polska 2014-2020 w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją