Pozostałe aktualności

I Młodzieżowy Sejmik Powiatu Żagańskiego

Starosta Henryk Janowicz zainaugurował pierwsze spotkanie w ramach Młodzieżowego Sejmiku Powiatu Żagańskiego pod hasłem "Młodzi dla Powiatu!". W czwartek, 1 lutego br., do obrad przystąpili uczniowie reprezentujący siedem szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu - Zespół Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Żaganiu, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Żaganiu, Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Iłowej, Zespół Szkół Technicznych i Branżowych w Szprotawie, Liceum Ogólnokształcące w Szprotawie oraz Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Henrykowie
Uczniowie debatowali pod czujnym okiem koordynatorki Sejmiku - Pani Olgi Tórz- Wciórki, której ogromnie dziękujemy za pomoc w organizacji pierwszego i mamy nadzieję nie ostatniego Młodzieżowego Sejmiku.
 
Tematy, nad którymi pochylali się uczniowie dotyczyły czterech kategorii, które są codziennością naszego samorządu:
  •  zdrowie i ochrona środowiska,
  •  infrastruktura i komunikacja,
  •  walory turystyczne i podniesienie atrakcyjności regionu,
  •  bezpieczeństwo i rozwój osobisty
 
Pomysłodawcą Sejmiku był starosta Henryk Janowicz, który przyznał, że minione wybory parlamentarne pokazały, że to młodzi ludzie i kobiety są ważnym głosem w społeczeństwie.
- Chciałem zachęcić młodzież do dyskusji, ale to nie było konieczne. Byłem pod ogromnym wrażeniem ich doskonałego przygotowania oraz wyjątkowych pomysłów. Wiele z nich będę chciał zrealizować, z innymi podzielę się wśród gospodarzy naszych gmin i miast, a jeszcze inne poddam pod dyskusję na Konwencie Starostów. Dziękuję młodzieży za obecność, dziękuję za ważne głosy, dobre rady i słowa krytyki. Fajnie, że chcecie tworzyć lepszą przyszłość - mówi starosta Henryk Janowicz.
 
 
Okazuje się, że nasza młodzież doskonale zna słabe i mocne strony powiatu żagańskiego, swoich rodzinnych miejscowości. Potrafią o nich głośno mówić i wskazywać co należy zrobić, aby problemy zniknęły.
Wnioski, które nasuwają się po zakończeniu posiedzenia to przede wszystkim problemy szkolne: brak psychologów, odpowiedniej edukacji nakierowanej na seksualność czy inne aspekty związane ze zdrowiem. Dla młodzieży ważna jest również ekologia, zielone tereny czy większa dostępność do miejskich rowerów i hulajnóg. Dużą uwagę uczniowie poświęcili problemom komunikacyjnym w naszym powiecie, a także zasugerowali zwiększenie liczby kursów autobusowych, zmianę taboru na elektryczny czy uruchomienie aplikacji mobilnej, dzięki której korzystanie z komunikacji byłoby łatwiejsze. Ciekawym pomysłem, do którego zachęcano starostę żagańskiego był karnet na siłownię dla każdego ucznia  Te i wiele innych pomysłów spotkało się z gromkimi brawami i dużym uznaniem.
 
 
Wśród gości przysłuchujących się młodym radnym byli: wicestarosta Anna Michalczuk, członkowie Zarządu Powiatu Żagańskiego: Roman Śliwiński i Mariusz Krugły oraz Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Maciej Boryna.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją