Pozostałe aktualności

80. rocznica Wielkiej Ucieczki

Za nami wyjątkowe uroczystości z okazji 80. rocznicy Wielkiej Ucieczki, które odbyły się na terenie Muzeum Obozów Jenieckich. Jego dyrektor, Marek Łazarz przywitał znakomitych gości z całego świata. Za pielęgnowanie pamięci o lotnikach, którzy na zawsze pozostali na tej ziemi, podziękowała organizatorom Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Anna Clunes. W trakcie ceremonii odczytano również list jednego z uciekinierów, napisany po latach, po wizycie w Żaganiu. Wspominał kolegów biorących udział w ucieczce, którym nie udało się wrócić do domu. 
Uroczystość, która miała miejsce 24 marca br., dedykowana została rodzinom jeńców Stalagu Luft 3, dzieciom i wnukom lotników, przybyłym licznie do Żagania. Ceremonię przygotowano wspólnie z 11 Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej. W obchodach udział wzięli gospodarze Powiatu Żagańśkiego: starosta Henryk Janowicz, wicestarosta Anna Michalczuk, członek Zarządu Radosław Kwiecień oraz sekretarz powiatu Iwona Hryniewiecka. 
 
 Wielka Ucieczka miała miejsce w nocy z 24 na 25 marca 1944 roku. Tunelem Harry poza rejon obozu wydostało się 76 lotników. Tylko trzem udało się uciec skutecznie. Pozostali zostali schwytani, a 50 z nich, na bezpośredni rozkaz Adolfa Hitlera, zostało rozstrzelanych.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją