W niedzielę 22 września br., odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które zwołała starosta Anna Michalczuk w związku z koordynacją działań związanych z wprowadzeniem w dniu 21 września 2024 r. stanu klęski żywiołowej na terenie: gminy miejsko – wiejskiej Szprotawa, miasta Żagań, miasta Małomice, gminy wiejskiej Żagań.
W posiedzeniu udział wzięli: gospodarze gmin i miast objętych stanem klęski żywiołowej: burmistrz Żagania Sławomir Kowal, wójt Gminy Żagań Leszek Ochrymczuk wraz z sekretarz Danutą Michalak, zastępca burmistrza Szprotawy Dorota Grzeszczak oraz sekretarz Małomic Wincenty Chłostowski. Nie zabrakło przedstawicieli służb: Straż Pożarna, Policja, 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej, Oddział Żandarmerii Wojskowej w Żaganiu, WOPR Lubuskie, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Żaganiu, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, Nadzór Wodny Szprotawa i Żagań, Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Żaganiu, Prokuratura Rejonowa w Żaganiu, a także przedstawiciele urzędów z poszczególnych gmin i miast, w tym pracownicy zarządzania kryzysowego.
JAK WYGLĄDA OBECNA SYTUACJA NA TERENIE POWIATU ŻAGAŃSKIEGO
- Andrzej Frątczak – Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego przedstawił dotychczas zrealizowane zadania, które dotyczyły ogólnej kontroli prowadzonej na terenach, które objęte zostały przez powódź. Poinformował, że obecnie posiada dane o 3 obiektach, które mogą być technicznie uszkodzone. Pozostałe zalane obiekty na chwilę obecną nie posiadają znamion uszkodzeń technicznych . W najbliższym czasie wraz z możliwością ich przeprowadzenia na obszarach zalanych kontrole będą kontynuowane.
- Dorota Grzeszczak – Zastępca Burmistrza m. Szprotawa – przedstawiła sytuacje w m. Szprotawa. Poinformowała, iż w skutek powodzi ucierpiało około 65 budynków a w szczególności tych zlokalizowanych przy ulicy Kościuszki, Poziomkowej i 3 Maja. Uszkodzone zostały także poszczególne wycinki dróg i chodników, a także miejsca publiczne m.in. wyspa skarbów dla dzieci.
- Jakub Łażewski – WOPR – dokonał krótkiej charakterystyki dotychczasowych działań. Zwrócił uwagę na braki sprzętowe utrudniające dotychczasowe działa, które dotyczyły braku pojazdów terenowych oraz urządzeń do łączności, termowizji czy oświetlenia.
- Magdalena Szczychno – Nadzór Wodny – przedstawiła aktualną sytuację. Wspomniała o uszkodzonych wałach w szczególności w m. Szprotawa, Dziećmiarowice, uszkodzonej klapie na przepuście w Dziećmiarowicach, konieczności przeprowadzenia kontroli i weryfikacji wałów tym samym ich podniesienia w miejscach gdzie były one za niskie. Ponadto wspomniała, że do części wałów jeszcze nie dotarto ze względu na zbyt wysoki stan wody.
- Jacek Stępień – Powiatowy Inspektor Sanitarny – poinformował, iż woda na terenie powiatu jest zdatna do spożycia oraz, że w trakcie powodzi była systematycznie badana. Ponadto poinformował, że w dniu 23.09.24 r. dostarczona zostanie pierwsza partia szczepionek przeciw tężcowi, którymi mogą zostać zaszczepione osoby, które w trakcie powodzi i usuwania jej skutków zostały zranione
- Monika Świta – Zielonka – Powiatowy Inspektor Weterynarii – przedstawiła sytuację na terenie powiatu oraz poinformowała o braku zagrożeń w trakcie powodzi oraz w czasie ich usuwania. W trackie powodzi nie zaistniała potrzeba pomocy w ewakuacji zwierząt hodowlanych.
- Leszek Ochrymczuk – gmina wiejska Żagań – przedstawił dotychczas zweryfikowane szkody:
zalany do wysokości 1,5 m niezamieszkały (w remoncie) dom nr 105 w Miodnicy;
uszkodzone w wyniku zalania gminne drogi gruntowe o numerach:
007405F – (do budynku o nr 105) w Miodnicy, działka nr 136, na odcinku 0,34 km;
007407F – (do Grajówki) w Miodnicy, działka nr 244/4, na odcinku 1,35 km;
007409F – nad Bobrem, okolice żwirowni w Starym Żaganiu, działka nr 139/1, na odcinku 0,15 km;
007423F – przy Kwisie w Łozach, działka nr 481/1, na odcinku 0,5 km.
Podmytą gminną drogę asfaltową o numerze:
007415F w Bożnowie, działka nr 826, na odcinku 0,15 km.
Rozmyty rów melioracyjny w Starym Żaganiu, działka nr 99, na odcinku 1,25 km.
Dodatkowo wspomniał o uszkodzonych wałach, międzywałach (przez zwierzęta) oraz konieczności ich kontroli we współpracy z NW a także o trudnej sytuacji w żwirowni w m. Stary Żagań
- Wincenty Chłostowski – Sekretarz UM Małomice - przedstawił ogólną sytuację w m. Małomice, wspomniał o zamkniętym moście na drodze 1043, oraz o konieczności jego weryfikacji
- Anna Pierścionek – Prokuratura Rejonowa w Żaganiu - poinformowała, iż na terenie powiatu nie były przeprowadzone żadne postepowania w związku z zaistniałą sytuacją.
- Sławomir Kowal – Burmistrz miasta Żagań – przedstawił ogólną sytuację panującą obecnie na terenie Żagania, poinformował o powrocie do miejsc zamieszkania wszystkich ewakuowanych osób. W trakcie powodzi zalanych zostało około 50 budynków i 30 garaży. Wspomniał, że wszystkie mosty w Żaganiu wymagają weryfikacji, naprawy i przystosowania do warunków zaistniałych w czasie powodzi. W najbliższych dniach przeprowadzona zostanie specjalistyczna i szczegółowa kontrola pod kątem szacowania skutków powodzi w miejskiej oczyszczalni oraz na innych obiektach miejskich, w tym na terenie Parku Książęcego. Samorząd jest również w stałym kontakcie z Zarządem Dróg Wojewódzkich w sprawie przeprowadzenia kontroli głównego mostu w mieście.
- Lucjan Cybulski – KP PSP – dokonał krótkiego raportu dotychczasowych działań. Poinformował, że w ramach powiatu KP PSP dysponuje około 60 pompami, które zostaną użyte wraz z opadnięciem stanu wody w rzekach celem wypompowania nadmiaru wody w zalanych pomieszczeniach.
- Damian Szafraniec KPP Żagań - przedstawił aktualną sytuację i poinformował, że w trakcie powodzi nie doszło na terenie powiatu do negatywnych zdarzeń (utraty życia) a jedynie do jednej kradzieży. Niemniej KPP liczy się z tym, że zawiadomienia mogą wpłynąć wraz z powrotem części mieszkańców do obiektów, które uległy zalaniu
- Piotr Pietraszkiewicz – SPŻ – przedstawił sytuację dotyczącą stanu dróg powiatu żagańskiego po powodzi. Zwrócił uwagę na uszkodzenia dróg:
drogi betonowej w m. Gorzupia – gdzie doszło do przesunięć płyt betonowych. Aktualnie droga jest nieprzejezdna;
w m. Szprotawa droga na ul. 3 Maja jest aktualnie nieprzejezdna i została zamknięta. Ponadto weryfikacji oczekuje droga Młynarska (przed młynem).
nieprzejezdna i zamknięta pozostaje droga na odcinku: Nowa Kopernia – Bobrowice – Leszno Dolne. W szczególności podmyty został odcinek przy moście.
most w Małomicach wymaga kontroli i wersyfikacji, która zostanie w najbliższym czasie przeprowadzona.
- Komendant OŻW Żagań pan płk Daniel Kowalczyk – przedstawił zakres dotychczas realizowanych zadań w tym współpracy z policją
- Dowódca 34BKPanc w Żaganiu – płk Jerzy Biryłko - przedstawił zakres dotychczas realizowanych zadań, ilość sił i środków jakie brały i biorą udział w skutkach usuwania powodzi
Zalaniu uległy również drogi powiatowe oraz obiekty mostowe w tym m.in. Droga powiatowa w miejscowości Gorzupia, ulice 3 Maja i Młynarska w Szprotawie. Również ze strony władz powiatu zlecone zostały kontrole naszej infrastruktury.
Korzystając z okazji starosta Anna Michalczuk złożyła serdeczne podziękowania na ręce wszystkich tych, którzy w czasie ostatnich dni walczyli dniami i nocami o ochronę swoich miasta, gmin i domostw mieszkańców. Wskazała również na doskonałą współpracę samorządów ze służbami mundurowymi oraz służbami porządkowymi.
- Przystępujemy do prac związanych z oszacowaniem strat, kontrolą obiektów mostowych, dróg oraz chodników. Staramy się w miarę możliwości, kiedy jest to bezpieczne, otwierać kolejne odcinki dróg, tak aby mieszkańcy mogli swobodnie się poruszać. Zebrałam wstępne informacje dotyczące potrzeb naszych jednostek ratunkowych. Każdy kolejny dzień to w naszym powiecie czas porządków, oceny poniesionych strat i walki ze skutkami powodzi. Jestem w stałym kontakcie zarówno z Wojewodą Lubuskim, jak i jego służbami - zapewnia starosta Anna Michalczuk.