Pozostałe aktualności

Odbudujemy most w Małomicach

Nasz samorząd podpisał 13 października br., umowę z Wojewodą Lubuskim Markiem Cebulą dotyczącą udzielenia jednostce samorządu terytorialnego dotacji z rezerwy celowej budżetu państwa na dofinansowanie zadania związanego z zapobieganiem i usuwaniem skutków klęsk żywiołowych wywołanych wrześniową powodzią z 2024 roku.
 
 
W Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim z Wojewodą Lubuskim spotkali się starosta Anna Michalczuk, wicestarosta Mariusz Krugły, członek zarządu Roman Śliwiński, a także skarbnik powiatu Renata Kozłowska.
To wielka chwila dla powiatu żagańskiego, ponieważ uzyskane wsparcie to 22.861.779,76MLN ZŁ, co stanowi 99,99 % wartości zadania ???? Wartość inwestycji to 22.863.007,30.
 
Inwestycja obejmuje obiekt mostowy znajdujący się w ciągu drogi powiatowej nr 1042F w km 4+656 m (JNI 01004809) posiadający długość 45,66 m; ul. Kościuszki w Małomicach.
  • Realizacja prac na obiekcie mostowym będzie miała na celu przywrócenie poprawy stanu technicznego, niezagrażającego bezpieczeństwu osóbprzemieszczających się na co dzień mostem i doprowadzenia go do przydatności użytkowej. Aby było możliwe przywrócenie prawidłowego stanutechnicznego mostu, będzie konieczność rozbiórki zniszczonych, niespełniających warunków technicznych elementów i zastąpienie ichnowymi.
  • Elementy mostu możliwe do naprawy, bez konieczności całkowitej ich wymiany, będą podlegały rozbiórce tylko w zakresie niezbędnym do naprawy.
Powodziowe wezbranie wody spowodowało na całej długości jezdni obiektu oraz dojazdów do mostu liczne spękania, ubytki i deformacje nawierzchni,
obniżające jego przydatność użytkową. Stan balustrad, barier ochronnych, nawierzchni poboczy technicznych, krawężników oraz gzymsów jest niepokojący i wykazuje uszkodzenia.
 
Na obiekcie występują liczne zastoiska wody spowodowane deformacjami i spękaniami nawierzchni. Ponadto odprowadzenie wody z obiektu utrudniają
liczne zanieczyszczenia i wegetacja roślin. Nieszczelny stan izolacji mostu (zawilgocenia dźwigara płytowego, przecieki i osady wapienne) w połączeniu z nieprawnym odwodnieniem w znacznym stopniu obniża jego trwałość, przyspieszając degradację elementów konstrukcyjnych. Przez nieszczelności w obrębie izolacji pomostu następuje ciągłe uszkodzenie
dźwigarów głównych, których aktualny stan jest już bardzo niepokojący. Działanie wysokiej wody spowodowało, że stan przyczółków wykazuje
nieodwracalne uszkodzenia dyskwalifikujące ich przydatność użytkową. Na obu przyczółkach widoczne są ubytki , rozluźnienie materiału
konstrukcyjnego i znaczne ubytki spoinowania. Występujące zniszczenia spowodowały również nieszczelności w obrębie stref dylatacyjnych
obiektu. Wrześniowa powódź spowodowała również znaczne rozmycia i przemieszczenia gruntu.
 
Aktualnie, ze względów bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego, ruch na moście odbywa się wahadłowo z wyłączeniem prawej strony drogi w kierunku Małomic. Dodatkowo, ogólny stan mostu wymusił ograniczenie dopuszczalnej masy pojazdów do 3,5 t.
 
- Ogromna ulga i radość dla naszego samorządu. To wsparcie finansowe to przede wszystkim pomoc dla naszych mieszkańców. Most jest w złym stanie technicznym. Ogromny żywioł, z którym walczyliśmy w ubiegłym roku spowodował wiele szkód, które wspólnie z Wojewodą Lubuskim naprawiamy. Czas na odbudowę kolejnego obiektu. Wielkie brawa dla moich pracowników i wielkie brawa dla Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego z Wojewodą Markiem Cebulą na czele. Działamy, naprawiamy, idziemy do przodu - mówi starosta Anna Michalczuk.
 
???? fot. Powiat Żagański i Lubuski Urząd Wojewódzki
 
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją