Pozostałe aktualności

Konkurs: "Lubuska Mega Dynia"

Rusza konkurs Lubuska Mega Dynia. Do wygrania nagrody rzeczowe i pieniężne. Wypełnij formularz i wyślij do 30 kwietnia na adres ksow@lubuskie.pl.
- Konkurs Lubuska Mega Dynia rozpoczynamy już dzisiaj i dzielimy na 3 kategorie: szkoły, osoby fizyczne, organizacje i instytucje z województwa lubuskiego. Mówiąc w skrócie - należy pobrać formularz zgłoszeniowy  i do końca kwietnia przesłać ten formularz na adres ksow@lubuskie.pl. Po wysłaniu formularza zgłoszeniowego, każdy uczestnik otrzyma bezpłatnie od Organizatora 1 paczkę nasion DYNI OLBRZYMIEJ, które należy wysiać do ziemi. W paczce znajduje się 10 nasion. Przedmiotem konkursu jest wyhodowanie jak najcięższej ekologicznej dyni. Uczestnicy będą mieli za zadanie udokumentować etapy wzrostu dyni poprzez przesłanie relacji fotograficznej. Ważna uwaga - w konkursie mogą brać udział wyłącznie dynie wyhodowane z otrzymanych nasion – mówił podczas konferencji prasowej wicemarszałek województwa lubuskiego Stanisław Tomczyszyn.
 
- W imieniu radnych województwa chciałbym zachęcić do czynnego udziału nie tylko szkoły, osoby fizyczne i organizacje, ale także Koła Gospodyń Wiejskich i Sołectwa. Sam jestem rolnikiem i wiem, jak proces uprawy wygląda od środka. Ten konkurs ma być nie tylko świetną zabawą, ale także lekcją na temat zdrowej żywności. Chciałbym nadmienić, że dynie w dniu finału, zostaną zweryfikowana urządzeniem pomiarowym GREENTEST w celu potwierdzenia, że podczas uprawy nie stosowano niedozwolonych środków chemicznych stymulujących wzrost. Także bardzo proszę stosować tylko naturalne sposoby uprawy. To kolejna akcja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego promująca zdrową żywność – dodał Zbigniew Kołodziej – Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska.
 
Współorganizatorem konkursu jest Związek Młodzieży Wiejskiej - organizacja skupiająca młodzież ze środowisk wiejskich i małomiasteczkowych. Prezes Lubuskiego Związku Małgorzata SMYK zachęcała do udziału wielkie firmy, mające swoje siedziby w województwie lubuskim, podkreślając rolę Społecznej Odpowiedzialności Biznesu:
- Jestem absolwentką Uniwersytetu Zielonogórskiego, gdzie wiele mówiliśmy na temat Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. Przypomnę, że CSR jest koncepcją zarządzania, według której przedsiębiorstwa uwzględniają społeczne interesy, aspekty środowiskowe i relacje z pracownikami oraz ze społeczeństwem. I w tym konkursie chodzi właśnie o te aspekty środowiskowe. Zachęcam firmy, takie jak LUG, GEDIA, STELMET, KASKAT, SECO WARICK i wiele innych do udziału w konkursie. Pokażcie, że oprócz wielkiej roli, którą spełniacie w lubuskiej gospodarce, ważne są też dla Was kwestie związane ze zdrowiem i ekologią. Proszę także szkoły o aktywny udział. Edukacja ekologiczna jest bardzo ważna. Zadbajmy o to, żeby młodzi ludzie byli świadomi w zakresie zdrowego odżywiania, ekologicznej uprawy i hodowli.
 
Istnieje ponad 45 odmian dyni. Małe, średnie, duże i prawdziwe giganty. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie wszystkie dynie są pomarańczowe, wiele z nich jest zielona, biała czy brązowa. Jedną z bardziej interesujących dyń jest dynia HOKKAIDO, której w przeciwieństwie do innych odmian nie trzeba nawet obierać ze skóry. Dynie działają przeciwzapalnie i antynowotworowo, wzmacniają układ odpornościowy i mają bardzo dobry wpływ na skórę. Dynie nie tylko zwalczają wirusy i pasożyty, ale także pomagają schudnąć. Zapraszamy zatem do konkursu wszystkich, którym zależy na zdrowym trybie życia, na zdrowej żywności i ekologicznej uprawie roślin.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją