Pozostałe aktualności

Żagańskie SOSW inwestuje w rozwój absolwentów

W czwartek (29.04) na zaproszenie p. Renaty Sochy, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego, Zarząd Powiatu Żagańskiego odwiedził placówkę. Starosta Henryk Janowicz, Wicestarosta Anna Michalczuk oraz członkowie zarządu: Roman Śliwiński, Radosław Kwiecień i Mariusz Krugły zapoznali się z efektami prac wykonanych w ramach projektu PFRON- Rehabilitacja 25 Plus. W spotkaniu uczestniczyła również p. Alicja Błażałek, wicedyrektor Ośrodka. Samorządowcy byli pod wrażeniem przeprowadzonych modernizacji na terenie Ośrodka. 

Rehabilitacja 25 Plus

Program dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dedykowany jest absolwentom żagańskiego Ośrodka. To właśnie dla nich, dyrekcja placówki, a także jej pracownicy pozyskali w tym roku 175 tys. zł. - W ramach projektu odbywają się treningi: gospodarstwa domowego, gimnastyki mózgu i ciała, trening rozwijania pasji i zainteresowań - zapowiada Renata Socha, dyrektor SOSW w Żaganiu. 
 
Z pozyskanych środków zakupiono między innymi zestaw do ćwiczeń siłowych na powietrzu, bramki do gry w piłkę nożną, 7 komputerów przenośnych z oprogramowaniem, w tym z dostosowaniem dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami; stół do ćwiczeń koordynacji wzrokowo - ruchowej (cymbergaj), dwie drukarki, bindownicę, laminarkę, pomoce dydaktyczne do metody Krakowskiej, zestaw instrumentów muzycznych wraz z siedziskami do zajęć z elementami muzykoterapii i gry planszowe oraz układanki lewopółkulowe ćwiczące sprawność mózgu i sprzęto do ćwiczeń sportowych.
 
 
 
 
 
 
 
 
- Zarząd Powiatu został zapoznany również z efektami ubiegłorocznej edycji projektu Rehabilitacja 25 plus, w ramach kórego pozyskano 125 tys. zł. Dzięki projektowi zaktywizowano absolwentów Ośrodka proponując im m.in: Trening umiejętności społecznych, Trening gospodarstwa domowego, zarządzania oraz aktywności społeczno-zawodowej, Trening rozwijania pasji i zainteresowań, Rehabilitację ruchową (joga, kręgle, zajęcia na basenie, w siłowni) oraz wycieczki.  Wyremontowano, zmodernizowano i doposażono salę lekcyjną i kuchnię szkoły przysposabiającej do pracy. Tam też odbywały się projektowe zajęcia. Zakupiono meble kuchenne, sprzęt gospodarstwa domowego, laptop i tablicę interaktywną wraz z projektorem, drobny sprzęt sportowy oraz akcesoria do zajęć z jogi - opowiada Renata Socha. 
 
 
 
 

System Alarmu Pożarowego

W Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Żaganiu dobiegł końca montaż Systemu Alarmu Pożarowego, który kosztował 529 431,00 zł.  Środki na ten cel przekazał Powiat Żagański. W ramach prac projektowych wykonano również malowanie klatek schodowych. W chwili obecnej SOSW w Żaganiu jest najbezpieczniejszą placówką, która posiada zbiór elementów tworzących instalację o określonej konfiguracji, które są w stanie wykrywać pożar, inicjować alarm, automatycznie powiadamiać jednostkę straży pożarnej oraz wykonywać inne działania zmniejszające skutki pożaru. Prace montażowe realizowane były w dwóch etapach, w ciągu dwóch lat.
 
- Wyremontowano również korytarze na wszystkich czterech kondygnacjach Ośrodka oraz na nowo zagospodarowano teren przed budynkiem Ośrodka, co podniosło wartość estetyczną obiektu - dodaje dyrektor Ośrodka. 
 
- Cieszy nas fakt, że Ośrodek z dużym sukcesem pozyskuje środki zewnętrzne. Dzięki temu na terenie placówki dużo się dzieje, a podopieczni mają zapewnione odpowiednie warunki rozwoju - cieszy się Radosław Kwiecień, członek zarządu. 
 
- Jestem pod wrażeniem ciągłego rozwoju Ośrodka. Przede wszystkim ciesze się, że pracownicy dbają o dobre samopoczucie dzieci i młodzieży. Na każdym piętrze i na każdym oknie widać piękne dekoracje, a to znaczy, że kadra poświęca swoją uwagę, czas i troszczy się o wszystkich uczniów. Dzięki pozyskanym środkom absolwenci mogą uczyć się samodzielnego życia i to nie tylko w kuchni, ale również przy nowych komputerach czy na świeżym powietrzu. Wierzę, że każdy znajdzie dla siebie coś co lubi i pójdzie w tą stronę. Dziękuję za zaangażowanie dyrekcji w każdy detal, który podwyższa jakość kształcenia i rozwijania pasji naszych podopiecznych - mówi wicestarosta Anna Michalczuk. 
 
Spotkanie zakończyło się przemiłym poczęstunkiem, który przygotowali podopieczni SOSW w Żaganiu. Było pysznie i zdrowo! 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją