Pozostałe aktualności

55- lecie 11 Batalionu Remontowego

27 maja br., 11. Batalion Remontowy obchodził 55. rocznicę powstania jednostki. Decyzją ministra Obrony Narodowej nr 26/MON z 23 lutego 2022 roku 11. brem przejął dziedzictwo tradycji pododdziałów remontowych 1. Polskiej Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka oraz 1. Korpusu Pancernego Wojska Polskiego. Uroczystości rozpoczęła msza świętą w Kościele Garnizonowym pw. Matki Bożej Hetmanki Żołnierza Polskiego. Następnie zaproszeni goście, żołnierze, dowódcy i przyjaciele jednostki spotkali się na uroczystym apelu zorganizowanym na terenie Muzeum Obozów Jenieckich. 
Z 11 Batalionem Remontowym świętowali również starosta Henryk Janowicz oraz wicestarosta Anna Michalczuk. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło: burmistrza Żagania Andrzeja Katarzyńca, przewodniczącego Rady Miasta Adama Matwijowa, gen. bryg. Dariusza Kosowskiego – dowódcy 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, ppłk. Marka Fiałka – szefa sztabu 34. BKPanc, mjr mgr inż. Bartosza Wirskiego – zastępca dowódcy, szefa sztabu 11. Batalionu Dowodzenia i wielu innych znamienitych gości. Wśród nich znaleźli się byli dowódcy batalionu, członkowie stowarzyszeń wojskowych, przyjaciele i sympatycy, byli żołnierze i partnerzy społeczni, z którymi współpracuje batalion młodzież szkolna, mieszkańcy Żagania. Honorowym gościem uroczystości była rodzina byłego żołnierza batalionu, poległego w 1975 roku na misji UNEF II w Egipcie – śp. kpr. Józefa Stępniaka, którego pamięć uczczono minutą ciszy. Przybył brat poległego Andrzej Stępniak oraz siostra Grażyna z mężem i synem. Stowarzyszenie Żołnierzy i Pracowników Wojska 3. Drezdeńskiego Pułku Czołgów Średnich im. 3. Brygady Pancernej reprezentował mjr Andrzej Miernicki, który występował także, jako sekretarz Koła nr 10 SKMP ONZ, pomysłodawca i współorganizator wystawy razem w panią Skarlettą Prejc z działu kulturalno-artystycznego Żagańskiego Pałacu Kultury.
 
Po powitaniu zebranych przez dowódcę odczytano rozkazy i zarządzenia o uhonorowaniu wysiłku żołnierzy i pracowników cywilnych wojska. Wręczono awanse, wyróżnienia, odznaki pamiątkowe oraz okolicznościowe medale upamiętniające 55–lecia 11. brem. Ppłk Zdzisław Kubisztal wyróżnił mjr. dr. Wiesława Chłopka za zaangażowanie w przygotowanie dokumentacji do przejęcia tradycji jednostek frontowych oraz wręczył batalionowe pamiątki byłym dowódcom jednostki. Andrzej Miernicki, w imieniu prezesa „Stowarzyszenia 3. pcz” płk. Stefana Kozaka, złożył życzenia i wręczył dowódcy batalionu medal pamiątkowy 55–lecia 3. Drezdeńskiego Pułku Czołgów Średnich wraz z książką #PAMIĘCI 11. Książki otrzymali także – Andrzej Stępniak i por. Małgorzata Markowska. W/w osobom Wojciech Ziółkowski – prezes Koła nr 10 SKMP ONZ – wręczył pamiątkowe kubki, a dowódcy batalionu pamiątkowy ryngraf.
 
Gen. dyw. Piotr Trytek - dowódca 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, przebywający na ćwiczeniu DEFENDER EUROPE 22, złożył życzenia żołnierzom batalionu poprzez połączenie zdalne. W swoim wystąpieniu podkreślił między innymi rolę i zasługi batalionu. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów.
 
Dla żołnierzy, pracowników, rodzin, uczniów, mieszkańców Żaganiu batalion zorganizował Piknik Batalionowy przy współudziale Klubu Wojskowego oraz Państwowej Straży Pożarnej.
 
zdjęcia/tekst: p. Andrzej Miernicki

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją