Nie można wyświetlić wtyczki FB

 

Najnowsze Informacje

Szkocko – polskie partnerstwo

05-11-2012 | Autor: SOS | drukuj
Ilustracja do informacji: Szkocko – polskie partnerstwo
Na zaproszenie Stowarzyszenia Miast Partnerskich Duns – Żagań, z oficjalną wizytą do Szkocji udała się pięcioosobowa delegacja na czele ze Starostą Żagańskim, Markiem Ślusarskim.
Żagań i Duns zawarły porozumienie o współpracy partnerskiej w 1994 roku. Oba miasta łączy historia generała Maczka i jego żołnierzy, którzy związali swe losy ze Szkocją w czasie i tuż po zakończeniu II wojny światowej. Początkowo bardzo owocna współpraca z biegiem czasu osłabła, aż do niesamowitego zbiegu okoliczności w listopadzie 2011 r., kiedy to podczas londyńskiej premiery filmu „Wojtek - The Bear that went to war” („Wojtek, niedźwiedź, który poszedł na wojnę”) spotkały się Lady Brigid McEwen – przewodnicząca Stowarzyszenia Miast Partnerskich w Duns i Wioletta Sosnowska, koordynatorka projektu o niedźwiedziu Wojtku, żołnierzu 2 Korpusu Polskiego.
Podczas tego nieoczekiwanego spotkania okazało się, że Żagań i Duns łączy nie tylko historia związana z Maczkowcami, ale i historia niedźwiedzia Wojtka, bo to właśnie w okolicy Duns znajdowało się obozowisko Winfield Camp, gdzie stacjonowali żołnierze 2 Korpusu Polskiego wraz z Wojtkiem, a historia niezwykłego żołnierza – niedźwiedzia, jest tam powszechnie znana. Właśnie to spotkanie było punktem wyjścia do zorganizowania oficjalnej wizyty przedstawicieli dwóch odległych na mapie Europy miast, ale za to bardzo bliskich dzięki łączącym ich historiom.
Szkocka organizatorka wizyty Lady Brigid McEwen dołożyła wielu starań, aby wizyta obfitowała w spotkania z przedstawicielami władz miasta i regionu, z Konsulem Generalnym RP w Edynburgu, dr. Tomaszem Trafasem, który z wielką radością przyjął komiks „Jak niedźwiedź Wojtek został polskim żołnierzem. (Prawdziwa historia niedźwiedzia - żołnierza 2 Korpusu Polskiego)”, a także album „20 lat pancerniackiej przyjaźni”, oraz z wieloma świadkami historii niedźwiedzia Wojtka. Niezwykle wzruszające było spotkanie z Augustynem Karolewskim, weteranem wojennym, który doskonale znał Wojtka i nadal mieszka w Hutton, niedaleko Duns. Nie tylko opowiedział o czasach spędzonych w Winfield, ale pokazał nam większość pozostałości po obozowisku, w którym przebywali żołnierze wraz z Wojtkiem. Wspaniałe było też spotkanie z Karen Gladyn Gryff, córką polskiego weterana, która jako dziecko odwiedzała Wojtka w edynburskim ZOO i jest wielką propagatorką wiedzy o tym niezwykłym żołnierzu. To dzięki niej zobaczyliśmy wybieg i klatkę Wojtka oraz wysłuchaliśmy opowieści pracownika, który doskonale zna historię niedźwiedzia. Bardzo emocjonujące było też spotkanie z Garry Paulin, autorem książki „Voytek the Soldier Bear”, który był bardzo wzruszony po otrzymaniu komiksu, o którym notabene wiele słyszał, ale jeszcze go nie widział. Lady McEwen zorganizowała również spotkanie z reżyserami spektaklu „Wojtek the Bear” Raymondem Raszkowskim Ross i Corrine Harris, oraz z Izabellą Brodzińską – Prezesem Szkocko – Polskiego Towarzystwa Kulturalnego oraz z niezwykłym szkockim policjantem, Simonem Daley, dzięki któremu w Edynburgu powstał memoriał upamiętniający niedźwiedzia Wojtka. Odbyły się też spotkania z członkami stowarzyszenia miast partnerskich Żagań – Duns i z wieloma innymi sympatykami Polaków i Polski, zazwyczaj dziećmi polskich weteranów wojennych, czy też ze Szkotami zafascynowanymi historią niedźwiedzia Wojtka i polskich żołnierzy.
Starosta Żagański Marek Ślusarski złożył kwiaty pod pomnikiem poświęconemu żołnierzom poległym podczas II wojny światowej pod dowództwem generała Stanisława Maczka.
Podczas pobytu w Szkocji nie zabrakło też spotkania z dziećmi z Greenlaw Primary School, gdzie Wioletta Sosnowska przedstawiła dzieciom historię niedźwiedzia Wojtka.
To była wizyta pełna wzruszeń i niezwykłych spotkań z ludźmi, którzy pamiętają i dbają o pamięć o polskich żołnierzach i robią wszystko, aby pielęgnować przyjaźń polsko - szkocką. Okazało się, że świat ludzi związanych z historią niedźwiedzia Wojtka jest mały, a jego niezwykła historia łączy nie tylko pojedynczych ludzi, ale stanowi swoisty most międzypokoleniowy jednoczący ze sobą ludzi różnej narodowości, mieszkających w różnych częściach Europy i świata.
Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że nastąpiła reaktywacja współpracy Żagań – Duns, i że dane nam było spotkać się z tak wielu wspaniałymi ludźmi, z którymi z pewnością będziemy tę przyjaźń pielęgnować.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Galeria zdjęć (49)

 

Starostwo Powiatowe w Żaganiu

ul. Dworcowa 39, 68 - 100 Żagań
Herb Powiatu Żagańskiego
tel. (068) 477 79 01, fax (068) 477 79 20
e-mail: starostwo@powiatzaganski.pl
Nr konta: 95 1020 5402 0000 0202 0336 8032

Twoja przeglądarka nie odtwarza plików multimedialnychKalendarium ›

 • Baner: LPI
 • Baner: Lubuskie Warte Zachodu
 • Baner: Lubuski Urząd Wojewódzki
 • Baner: Powiat Görlitz
 • Baner: ZPP
 • Baner: www.tarcza.lubuskie.pl
 • Baner: Lotnisko
 • Baner: ANR
 • Baner: Alternatywna Baza Firm
 • Baner: NGO Powiatu Żagańskiego
 • Baner: Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa