Nie można wyświetlić wtyczki FB

 

Najnowsze Informacje

Młodzież o AIDS

03-12-2019 | drukuj
Ilustracja do informacji: Młodzież o AIDS
W poniedziałek, 2 grudnia br. w Starostwie Powiatowym w Żaganiu odbyła się konferencja pt. „NIE DAJ SZANSY AIDS”. Spotkanie przygotowane zostało przez Powiatową Stację Sanitarno- Epidemiologiczną w Żaganiu z okazji Światowego Dnia AIDS. Ponownie na konferencję zaproszony został p. Mariusz Matysik, przewodniczący Towarzystwa Rozwoju Rodziny Oddział w Zielonej Górze, terapeuta i ekspert ds. profilaktyki HIV/AIDS. Równie ważnymi gośćmi była młodzież z naszych szkół. W konferencji udział wzięła wicestarosta Anna Michalczuk. 
 
 
 
Niezwykle budujący jest fakt, że młodzież coraz częściej włącza się w akcje służące walkom z chorobami zakaźnymi. Uczniowie poprzez udział w tego typu spotkaniach, a także konkursach, poszerzają swoją widzę z zakresu objawów, powikłań czy leczenia m.in. HIV/AIDS. Wicestarosta Anna Michalczuk przyznała, że w dobie internetu i nowinek technologicznych, niewiele jest spraw, które zainteresują młodzież, dlatego liczny udział i zaangażowanie szkół w takich projektach napawa do dumy. 
 
Podczas konferencji p. Mariusz Matysik przeprowadził wykład dla uczniów szkół średnich dotyczący AIDS. Jednym z punktów konferencji było również ogłoszenie wyników Powiatowego Konkursu na Plakat pt. „NIE DAJ SZANSY AIDS” oraz wręczenie nagród laureatom.
 
I miejsce zajęła Maja Wciórka z ZSO w Żaganiu,
II miejsce zajęła Klaudia Brzeska z ZSTiL w Żaganiu,
III miejsce zajęła Nikola Koral z ZSTiL w Żaganiu,
dwie uczestniczki otrzymały wyróżnienia były nimi Zuzanna Wika z ZSTiL w Żaganiu oraz Kornelia Budnik z ZSTiB w Szprotawie
 
Spotkania z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS, w Starostwie Powiatowym organizowane są od wielu lat. To dzięki nim młodzież dowiaduje się o zakażeniach HIV i zachorowaniach na AIDS. Również przez te lata przedstawiciele Inspektora Sanitarnego organizują konkursy wiedzy o HIV/AIDS. 
 
Obecnie znaczna część zakażeń w Polsce to zakażenia wertykalne- od matki do dziecka , a największa grupa aktualnych zakażeń to osoby w wieku od 15 do 24 lat. Od 1985r. w Polsce zarejestrowanych zostało 23.312 przypadków zakażeń, ale szacuje się, że jest ich o wiele więcej gdyż nadal nieduża  jest liczba osób poddających się testom na wykrywanie wirusa HIV i niewielki jest  odsetek kobiet w ciąży  wykonujących takie badania. Wzrosła liczba zakażeń wśród ludzi heteroseksualnych, w tym kobiet w wieku 50plus. Inspektor Sanitarny dodał, że w powiecie żagańskim są również zarejestrowane osoby zakażone wirusem HIV., z czego część zmarła. 
 
Zachęcamy do badań i przypominamy, że w wielu placówkach są one bezpłatne i anonimowe 
 
 
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Galeria zdjęć (5)

 

Starostwo Powiatowe w Żaganiu

ul. Dworcowa 39, 68 - 100 Żagań
Herb Powiatu Żagańskiego
tel. (068) 477 79 01, fax (068) 477 79 20
e-mail: starostwo@powiatzaganski.pl
Nr konta: 95 1020 5402 0000 0202 0336 8032

Twoja przeglądarka nie odtwarza plików multimedialnychKalendarium ›

 • Baner: LPI
 • Baner: Lubuskie Warte Zachodu
 • Baner: Lubuski Urząd Wojewódzki
 • Baner: Powiat Görlitz
 • Baner: ZPP
 • Baner: www.tarcza.lubuskie.pl
 • Baner: Lotnisko
 • Baner: ANR
 • Baner: Alternatywna Baza Firm
 • Baner: NGO Powiatu Żagańskiego
 • Baner: Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa