Nie można wyświetlić wtyczki FB

 

Najnowsze Informacje

Zielone Targi w Powiecie Żagańskim

22-09-2020 | drukuj
Ilustracja do informacji: Zielone Targi w Powiecie Żagańskim
W minioną sobotę (19.09) mieszkańcy z całego Powiatu Żagańskiego mieli okazję spędzić wspaniały dzień na Zielonych Targach organizowanych przez Starostwo Powiatowe w Żaganiu we współpracy z miastem Żagań. Tuż przy Pałacu Książęcym zapachniało domowymi pierogami, swojskimi przetworami, pysznymi ciastami i serami... Ale to nie wszystkie atrakcje tego dnia.
Ubiegła sobota minęła nam pod hasłem zdrowego, ekologicznego i swojskiego jedzenia. Starostwo Powiatowe w Żaganiu otworzyło swoje drzwi dla lokalnych wystawców, którzy w czasach pandemii mają nie lada problem ze sprzedażą przetworów ze swoich gospodarstw. Była to też doskonała okazja dla rękodzielników, Kół Gospodyń Wiejskich i lokalnych artystów. Mieszkańcy naszego Powiatu skorzystali z zaproszenia i licznie przybyli na Zielone Targi. 
 
Powiatowy Laur Kultury 
Podczas spotkania władze powiatu, a także miasta nagrodzili zwycięzców w tegorocznym Powiatowym Laurze Kultury. Pierwsze miejsce należało do Krzysztofa Boczniewicza, muzyka i animatora kultury z Wiechlic, który od lat prowadzi zespół „Fajna Ferajna”. Pielęgnuje tradycje muzyki ludowej, m.in. łemkowskiej. Pracuje z młodzieżą, osiąga wiele sukcesów na przeglądach i festiwalach ogólnopolskich. Członkowie Kapituły przyznali również dwa wyróżnienia:
- Zespołowi Con Anima Musica, który propaguje muzykę wielogłosową a capella z okresu renesansu i baroku. Artyści koncertują w wielu miastach Polski, a także w czeskich Morawach i Chorwacji. Przybliżają dorobek muzyki polskiej i europejskiej.
- Pani Zuzannie Wdowiak, nauczycielce z Iłowej, która rozbudza pasje teatralne, najpierw wśród młodzieży, a obecnie wśród seniorów, prowadząc sekcję teatralną w UTW w Iłowej. Z młodzieżą Pani Zuzanna osiągała sukcesy w przeglądach wojewódzkich, z seniorami prezentuje spektakle społecznościom lokalnym.
Kapitule Lauru Kultury przewodniczy radna powiatu Pani Cecylia Brodzińska.
 
Konkursy, zabawa i warsztaty
Oprócz pysznego jedzenia, które znikało ze stoisk w mgnieniu oka, organizatorzy wydarzenia – Panie Irena Karolewska oraz Katarzyna Błoniarz z Referatu Administracji, Obsługi, Polityki Społecznej i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Żaganiu, przygotowały dla naszych gości wspaniałe atrakcje towarzyszące jedzeniu i zakupom. Najmłodsi mogli skorzystać z warsztatów garncarskich i przejeżdżki konnej. Nie zabrkało również niezwykłych konkursów z nagrodami. Pierwszy z nich, na najpiękniejsze stoisko wystawiennicze, w którym pierwsze miejsce zajęły Dzierganki z Żagania, drugie miejsce Polski Związek Łowiecki w Zielonej Górze, a trzecie miejsce „Przetwory z pól, lasów i łąk”. Kolejny konkurs na najładniejszą figurkę z gliny poprowadził Dom Kultury w Gozdnicy. Konkurs „Zwierzęta naszych lasów” poprowadził Polski Związek Łowiecki zarząd w Zielonej Górze ( 2 edycje). Konkurs „rowerem po powiecie żagańskim” – rzucanie dętką i konkurs wiedzy o powiecie poprowadziło  stowarzyszenie Ogniowo, a konkurs sortowania śmieci na czas- poprowadził Zakład Zagospodarowania Odpadów Marszów.
 
Na naszych gości czekała również najnowsza publikacja „Wieś Powiatu Żagańskiego. Dziedzictwo i przyszłość”. - Wieś powiatu żagańskiego jest smaczna, zdrowa i ekologiczna. Wychodzimy naprzeciw Państwu, bo wiemy jak trudny okres Was dotknął. Czas pandamii nie sprzyja sprzedaży Waszym znakomitym wyrobom, dlatego dzisiaj się spotykamy przy zachowaniu wszelkich restrykcji – mówił starosta Henryk Janowicz zapowiadajać jednocześnie, że nie jest to ostatnia edycja Targów.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Galeria zdjęć (194)

 

Starostwo Powiatowe w Żaganiu

ul. Dworcowa 39, 68 - 100 Żagań
Herb Powiatu Żagańskiego
tel. (068) 477 79 01, fax (068) 477 79 20
e-mail: starostwo@powiatzaganski.pl
Nr konta: 95 1020 5402 0000 0202 0336 8032

Twoja przeglądarka nie odtwarza plików multimedialnychKalendarium ›

 • Baner: LPI
 • Baner: Lubuskie Warte Zachodu
 • Baner: Lubuski Urząd Wojewódzki
 • Baner: Powiat Görlitz
 • Baner: ZPP
 • Baner: www.tarcza.lubuskie.pl
 • Baner: Lotnisko
 • Baner: ANR
 • Baner: Alternatywna Baza Firm
 • Baner: NGO Powiatu Żagańskiego
 • Baner: Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa