Nie można wyświetlić wtyczki FB

 

Aktualności

Doposażamy żagański szpital

05-11-2020 | drukuj
Ilustracja do informacji: Doposażamy żagański szpital
W czwartek 5.11., starosta Henryk Janowicz oraz sekretarz powiatu Iwona Hryniewiecka spotkali się z płk. lek. med. Arturem Lipczyńskim, Komendantem 105. Kresowego Szpitala Wojskowego. Rozmowy dotyczyły doposażenia filii szpitala w Żaganiu, modernizacji lecznicy, a także działań zwiększających bezpieczeństwo mieszkańców powiatu żagańskiego w czasie trwania pandemii. 
Jednym z postulatów, z którymi starosta żagański Henryk Janowicz zwrócił się do Komendanta szpitala p. Artura Lipczyńskiego jest zakup tomografu komputerowego dla żagańskiego szpitala.
 
– Zabezpieczyliśmy środki na ten cel. Chcemy partycypować w kosztach jego zakupu. To dla nas bardzo ważne, ponieważ w obecnej sytuacji badanie płuc tomografem komputerowym ma wysoką czułość w rozpoznawaniu COVID-19, a zauważmy że jednym z objawów ubocznych po leczeniu koronawirusa jest często obustronne zapalenie płuc, bardzo niebezpieczne dla naszego życia – mówi starosta Henryk Janowicz. 
 
Z analiz naukowych wynika, że u 86% pacjentów przechodzących zakażenie wirusem CoVID-19 wystąpią zmiany w płucach. Wczesne wykonanie tomografu komputerowego płuc może również dać sygnał, że istnieje małe prawdopodobieństwo, że mamy do  czynienia z pacjentem zakażonym. 
 
- Z wiedzy, którą powziąłem przed rozpoczęciem rozmów z władzami szpitala, wiem że tomograf komputerowy przydaje się szczególnie u pacjentów, którzy są w stanie ciężkim i mają problemy w niewydolnością oddechową – dodaje starosta Henryk Janowicz
 
Filia żagańska 105. Kresowego Szpitala Wojskowego jest głównym ośrodkiem zajmującym się leczeniem i diagnostyką i leczeniem pacjentów z COVID-19 w Powiecie Żagańskim oraz okolicy. Badanie tomografem komputerowym płuc jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych. Niestety nasza lecznica nie dysponuje takim sprzętem. Pacjenci, dla których transport nie stanowi zagrożenia badani są w Żarach. Tej możliwości pozbawieni są pacjenci w najcięższym stanie, dla których transport nawet najlepiej wyposażoną karetką stanowi niebezpieczeństwo. 
 
- Prowadzimy rozmowy w kierunku zakupu tomografu i częściowego sfinansowania sprzętu po to, aby lekarze mogli na bieżąco oceniać postęp choroby, jak i decydować o dalszym leczeniu. Na miejscu, bez konieczności transportowania mieszkańców – zaznacza Iwona Hryniewiecka, sekretarz powiatu. – Odpowiednie pisma w tej sprawie zostały już wysłane – dodaje sekretarz powiatu.   
 
Nowe Laboratorium 
 
W ciągu kilku dni w żagańskiej lecznicy ruszy laboratorium, do którego trafił nowy sprzęt wykonujący badania w kierunku m.in. COVID 19 metodą PCR, Grypy typu A i B, HPV, a także wielu innych chorób wirusowych. Badania biologii molekularnej PCR to badania, które polegają na wykrywaniu określonego materiału genetycznego w póbce. W żagańskim laboratorium wykonywane będą badania w kierunku np. wirusowego zapalenia wątroby HPV, w kierunku wykrycia wirusa brodawczaka ludzkiego czy wirusów przenoszonych drogą płciową np. chlamydia trachomatis. 
 
- Jako powiat zakupiliśmy stoły pod nowy sprzęt. Wydzieliliśmy osobne pomieszczenie i wykonaliśmy jego remont. Mamy nadzieję, że usprawni to pracę diagnostyki laboratoryjnej i niewątpliwie powiększy ofertę wykonywanych badań – mówi starosta Henryk Janowicz. – Cieszę się, że władze szpitala podjęły decyzję o zakupie nowego sprzętu, który trafił do Żagania – dodaje. 
 
 
Rozbudowa tlenowni
 
Podczas spotkania z p. Arturem Lipczyńskim, komendantem 105. KSzW podjęto również rozmowy o rozbudowie, a tym samym wymianie zbiornika na tlen. – Z uwagi na duże zapotrzebowanie tlenu dla pacjentów żagańskiego szpitala jesteśmy zmuszeni do podjęcia konkretnych działań i konieczna jest rozbudowa tlenowni – mówi płk.lek.med. Artur Lipczyński. 
Starosta Henryk Janowicz podjął decyzję o natychmiastowej realizacji zadania. Rozbudowa tlenowni wymaga prac budowlanych, które Powiat Żagański już rozpoczął. 
 
 
W żagańskiej lecznicy codziennie przebywa ponad 50 pacjentów zakażonych COVID-19 wymagających pilnej diagnostyki. Szpital dysponuje 5 stanowiskami intensywnej terapii w ramach Oddziału Chorób Płuc. Z docierających do nas informacji, stanowiska te są zajęte. Niewątpliwie przemawiają za tym działania podjęte przez Starostwo Powiatowe w Żaganiu we współpracy z władzami 105. Kresowego Szpitala Wojskowego. 
 
 
 
 
 

Starostwo Powiatowe w Żaganiu

ul. Dworcowa 39, 68 - 100 Żagań
Herb Powiatu Żagańskiego
tel. (068) 477 79 01, fax (068) 477 79 20
e-mail: starostwo@powiatzaganski.pl
Nr konta: 95 1020 5402 0000 0202 0336 8032

Twoja przeglądarka nie odtwarza plików multimedialnychKalendarium ›

 • Baner: LPI
 • Baner: Lubuskie Warte Zachodu
 • Baner: Lubuski Urząd Wojewódzki
 • Baner: Powiat Görlitz
 • Baner: ZPP
 • Baner: www.tarcza.lubuskie.pl
 • Baner: Lotnisko
 • Baner: ANR
 • Baner: Alternatywna Baza Firm
 • Baner: NGO Powiatu Żagańskiego
 • Baner: Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa