Pozostałe aktualności

Kwalifikacja wojskowa 2025 - niezbędne informacje

  • 03-02-2025
W okresie od 3 do 28 lutego 2025 roku na terenie Powiatu Żagańskiego zostanie przeprowadzona kwalifikacja wojskowa. Powiatowa Komisja Lekarska pracować będzie w budynku Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Żaganiu przy ul. Gimnazjalnej 13 w godz. od 11.00 do 16.00.
 
Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2025 roku podlegają:
 
  • mężczyźni urodzeni w 2006 roku;
  • mężczyźni urodzeni w latach 2001 - 2005 jeżeli nie określono dotąd ich zdolności do czynnej służby wojskowej;
  • kobiety urodzone w latach 1998 – 2006, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2024/2025 kończą studia na kierunkach (analityka medyczna, farmacja, fizjoterapia, lekarskim, lekarsko-dentystycznym, pielęgniarstwo, położnictwo, ratownictwo medyczne, weterynaria oraz związanym z kształceniem w zakresie psychologii) lub naukę w zawodach (technik farmaceutyczny oraz technik weterynarii), o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ust. 7 ustawy o obronie Ojczyzny;
  • osoby, które w latach 2023 i 2024:
    • zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;
    • zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej.
  • osoby, które ukończyły 18 rok życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Osoby wezwane do kwalifikacji wojskowej są obowiązane zgłosić się na wezwanie w miejscu i terminie określonym w wezwaniu. Nieotrzymanie wezwania nie zwalnia od obowiązku stawienia się w terminie i miejscu wskazanym w obwieszczeniu Wojewody Lubuskiego.
 
Osoba stawiająca się na kwalifikację wojskową powinna zabrać ze sobą:
  • dowód osobisty lub dokument pozwalający na ustalenie tożsamości;
  • dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się na kwalifikacji wojskowej, jeżeli stawienie się do kwalifikacji wojskowej w terminie określonym w wezwaniu nie było możliwe;
  • posiadaną dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie 12 miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej;
  • dokument potwierdzający poziom wykształcenia lub pobieranie nauki.
Wykaz roczników i grup osób podlegających wezwaniu w 2025r. określa Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 27 listopada 2024 r. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2025 roku (Dz. U. poz. 1765).
 
 
 
UWAGA:
Można zwolnić z obowiązku osobistego stawiennictwa do kwalifikacji wojskowej osoby:
  • w stosunku do których orzeczono całkowitą niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym na podstawie Ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2024 r. poz. 90 ze zm.)
  • całkowicie niezdolne do pracy oraz niezdolne do samodzielnej egzystencji lub uznane za całkowicie niezdolne do pracy na podstawie Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1631 ze zm.)
  • zaliczone do osób o znacznym stopniu niepełnosprawności albo o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu przepisów Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44 ze zm.)
W przypadku skutecznego doręczenia wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) orzeczenia albo wypisu z treści orzeczenia lub dokumentacji medycznej stwierdzającej tę niezdolność lub niepełnosprawność, na podstawie których można określić zdolność tych osób do służby wojskowej należy także poinformować Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji na piśmie albo za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu art. 2 pkt 5 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną o tym doręczeniu.
 
Terminarz posiedzeń Powiatowej Komisji Lekarskiej w Powiecie Żagańskim:
Gmina Niegosławice – 3 lutego.
Miasto Żagań - 04 do 10 lutego.
Gmina Szprotawa - od 11 do 17 lutego.
Gmina Żagań - od 18 do 19 lutego.
Gmina Małomice - 20 lutego.
Gmina Iłowa – 21 lutego.
Miasto Gozdnica – 24 lutego.
Gmina Wymiarki – 24 lutego.
Gmina Brzeźnica – 25 lutego.
Kobiety – od 26 do 27 lutego.
Zakończenie i rozliczenie kwalifikacji – 28 lutego.
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją