Pozostałe aktualności

Rozmawiamy o zdrowiu mieszkańców Powiatu Żagańskiego

 • 03-08-2022
We wtorek 2 sierpnia br., Zarząd Powiatu Żagańskiego spotkał się z lokalnymi mediami, aby jasno omówić podejmowane przez Starostwo Powiatowe działania dotyczące funkcjonowania żagańskiej filii 105. Kresowego Szpitala Wojskowego. Na zaproszenie starosty Henryka Janowicza odpowiedzieli również zastępca burmistrza Żagania Sebastian Kulesza, Radny Powiatu Żagańskiego Piotr Kowalski, Radni Miasta Żagań: Małgorzata Klorek i Tomasz Nowak oraz Elżbieta Adamkiewicz, przewodnicząca komisji rewizyjnej NSZZ „Solidarność”.
Od dłuższego czasu w opinii publicznej krążą informację o rzekomym konflikcie na linii Starostwo Powiatowe w Żaganiu – 105. Kresowy Szpital Wojskowy. Tym doniesieniom zaprzecza starosta Henryk Janowicz, który wspólnie z wicestarostą Anną Michalczuk oraz członkami Zarządu Powiatu Żagańskiego: Romanem Śliwińskim, Mariuszem Krugłym i Radosławem Kwietniem, przy wsparciu radnych, omówił w obecności dziennikarzy z Lokalnej Gazety Powiatu Żagańskiego, Gazety Regionalnej, a także portalu zagan.naszemiasto.pl, działania związane z funkcjonowaniem szpitala teraz, jak i w przyszłości.
- My jako organ zarządzający budynkiem szpitala robimy wszystko, aby służba zdrowia w Powiecie Żagańskim działała dobrze. Nie chcemy toczyć wojny, nie jesteśmy żadną stroną w konflikcie, my chcemy dostępu do specjalistów, dostępu do poradni i oddziałów. Naszym obowiązkiem jest zapewnienie mieszkańcom bezpieczeństwa pod każdym względem – zaznacza starosta Henryk Janowicz. – Powiat to nie tylko Żagań, Iłowa czy Szprotawa. To także Leszno Górne, Zimna Brzeźnica czy Witoszyn. I ja muszę myśleć o wszystkich mieszkańcach. Jako jeden z nielicznych samorządów mamy jedną karetkę więcej, bo mamy tak rozległy teren, że musimy być przygotowani – dodaje.
 
Zarzuty wobec samorządowców
Wobec władz Powiatu Żagańskiego, jak i radnych pojawiają się zarzuty o „granie pod wybory” czy „załatwianie sobie czegoś”. – Powiem jasno, do wyborów jeszcze daleko. Wychodzimy z kryzysu pandemicznego, nasz szpital był ponad dwa lata wyłączony z funkcjonowania, ponieważ został odgórnie wskazany jako miejsce dla zakażonych COVID-19. I jako włodarz nie miałem na to wpływu. Wówczas musieliśmy zabezpieczyć naszych mieszkańców przed pandemią. Teraz szpital wrócił do normalnego funkcjonowania, ale ta ochrona zdrowia kuleje, brakuje specjalistów. Oddziały są zamknięte. A my robimy wszystko, aby zapewnić odpowiednie świadczenia zdrowotne mieszkańcom Powiatu Żagańskiego, które zapewnia kontrakt pomiędzy 105. Szpitalem jako świadczeniodawcą usług medycznych, Narodowym Funduszem Zdrowia. Kolejnym naszym krokiem jest petycja, która trafia do mieszkańców, a Ci chętnie się pod nią podpisują. 12 postulatów, tyle oczekujemy. Wszystkie podpisy trafią do Ministerstwa Obrony Narodowej – wyjaśnia starosta Henryk Janowicz.
W akcję zbierania podpisów włączyli się radni powiatowi oraz miejscy. Prym wiedzie Małgorzata Klorek oraz Tomasz Nowak, którzy chcą pomóc mieszkańcom.
- Teraz już nie odpuścimy. Do tej pory spotkaliśmy się z kilkoma tysiącami mieszkańców. Tylko Żagania. A przed nami cały Powiat. Każdy zebrany do tej pory podpis ma swoją historię, ma przykre doświadczenia, ma łzy i żal. A to wszystko w naszym żagańskim szpitalu, który pod swoimi skrzydłami ma 105. Kresowy Szpital Wojskowy. My na to nie pozwolimy. Kryzys związany z pandemią spowodował ogromne problemy w ochronie zdrowia naszych mieszkańców. Dotyka nas brak podstawowej opieki. Nasi mieszkańcy pomocy muszą szukać w innych miastach, bo nawet w Żarach traktowani są jak piąte koło u wozu – mówi Małgorzata Klorek, radna miasta Żagań.
 
Szpital na wagę złota
Jak podkreśla starosta Henryk Janowicz, takiego obiektu szpitala jak ma Żagań może pozazdrościć nie jedno miasto i nie jeden powiat. – Nie wszystko działa tak jak należy. Pierwszy wolny termin do poradni neurologicznej to wrzesień 2023 r. i my się na to nie zgadzamy. Chcemy, aby poradnie neurologiczna, dermatologiczna czy ortopedyczna działały przynajmniej dwa razy w tygodniu w Żaganiu. Chcemy, aby mieszkańcy korzystali z tomografu komputerowego, a nie byli odsyłani do Żar. Walczymy o zakup stacjonarnego rezonansu magnetycznego. Chcemy żeby najmłodsi mieszkańcy Powiatu mieli zapewnioną opiekę pediatryczną, a wszyscy inni opiekę okulisty. Brakuje pomocy medycznej z zakresu chirurgii urazowej w godzinach popołudniowych i nocnych, mimo że często urazy chirurgiczne określane są jako poważne i zawsze wymagają szybkiej interwencji. Ten obiekt ma potencjał, ma możliwości i ma wokół siebie nas włodarzy, którzy inwestują, pomagają i rozmawiają. Nie uchylamy się od swoich obowiązków względem służby zdrowia – deklaruje Zarząd Powiatu Żagańskiego: Henryk Janowicz, Anna Michalczuk, Roman Śliwiński, Radosław Kwiecień i Mariusz Krugły.
Te postulaty popierają również gospodarze Żagania. – Oczywiste jest dla nas, że opieka zdrowotna mieszkańców Żagania o okolic powinna być na jak najwyższym poziomie. Docierają do nas sygnały, że niestety brakuje tu podstawowych świadczeń. Muszę zaznaczyć, że w zakresie naszych obowiązków bezpośrednio nie ma opieki zdrowotnej, ale nasze wsparcie względem Starostwa Powiatowego oraz żagańskiej filii szpitala jest realne. Partycypujemy w kosztach zakupu wszelkiego sprzętu, udzielamy wsparcia przy chociażby umorzeniach podatku, graliśmy przysłowiowo do jednej bramki podczas kryzysu pandemicznego i wspieraliśmy lecznicę środkami ochrony osobistej, dlatego zdecydowanie przychylamy się do działań Zarządu Powiatu Żagańskiego i wspólnie chcemy jednego, specjalistycznej pomocy medycznej – zapewnia Sebastian Kulesza, zastępca burmistrza Żagania.
 
Podsumowując, władze Powiatu Żagańskiego podejmują działania zmierzające do pełnej diagnostyki pacjenta. Samorządowcom zależy na tym, aby to tutaj w Żaganiu mieszkańcy wykonali szereg niezbędnych badań, uzyskali diagnozę i podjęli dalsze leczenie. Nie ulega wątpliwości, że specjalistycznie poradnie muszą wrócić do normalnej pracy, tak aby mieszkańcy mieli dostęp do specjalistycznej pomocy. Zależy nam na tym, aby tutaj w Żaganiu stworzyć warunki dla pacjentów onkologicznych, tak aby nie musieli wyjeżdżać do innych miast na chemię.
 
Postulaty zawarte w petycji:
Wnosimy o podjęcie działań zmierzających do wykonywania przez 105 Szpital , jako kontraktobiorcy, na rzecz mieszkańców Powiatu Żagańskiego działań poprzez :
 • Zapewnienie w Filii Szpitala w Żaganiu podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej dla dzieci - w godzinach poza funkcjonowaniem Podstawowej Opieki Zdrowotnej -  dzieci  w nagłych przypadkach nie mają  opieki lekarzy pediatrów.
 • Zapewnienie w Filii Szpitala w Żaganiu usług medycznych Poradni Endokrynologicznej - taka w ogóle nie funkcjonuje w Filii Szpitala w Żaganiu.
 • Zapewnienie w Filii Szpitala w Żaganiu usług medycznych  Poradni Okulistycznej - nie funkcjonuje w Filii Szpitala w Żaganiu.
 • Utworzenie tzw. chirurgii 1-dnia, ponieważ, pomimo ogromnej potrzeby świadczenia takich usług, mieszkańcy nie mają zapewnionej opieki chirurgicznej.
 • Zobowiązania 105. Szpitala do zabezpieczenia całodobowej opieki specjalistycznej chirurgicznej  na Izbie Przyjęć w Filii Szpitala w Żaganiu.
 • Zobowiązania 105.Szpitala  do zwiększenia częstotliwości pracy Poradni Dermatologicznej, co najmniej 2 razy w tygodniu, w Filii Szpitala w Żaganiu.
 • Zobowiązania 105.Szpitala  do zwiększenia częstotliwości pracy Poradni Neurologicznej, co najmniej 2 razy w tygodniu, w Filii Szpitala w Żaganiu.
 • Zobowiązania 105.Szpitala  do zwiększenia częstotliwości pracy Poradni Ortopedycznej,  co najmniej 2 razy w tygodniu, w Filii Szpitala w Żaganiu.
 • Zobowiązanie 105. Szpitala do wyodrębnienia z Oddziału Pulmonologicznego  Samodzielnego Oddziału Chorób Wewnętrzach ze zwiększoną ilością łóżek ( a nie tworzenie Oddziału Chorób Zakaźnych).
 • Utworzenie Oddziału Rehabilitacyjnego w Filii Szpitala w Żaganiu – niezbędnego dla efektów leczenia.
 • Zobowiązanie 105.Szpitala do realizacji  programów profilaktyki zdrowotnej zwłaszcza dla kobiet.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją