Pozostałe aktualności

Światowy Dzień Sybiraka

  • 20-09-2022
17 września to data, która na stałe zapisała się na kartach historii, tego dnia w rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę, oddajemy hołd wszystkim ofiarom przymusowych deportacji na Syberię.
W przeddzień Światowego Dnia Sybiraka, spotykaliśmy się pod Krzyżem Zesłańców Sybiru w Żaganiu, który ma być symbolem pamięci. Podczas uroczystości Starostę Żagańskiego oraz Przewodniczącego Rady Powiatu reprezentował Artur Niezgoda, Radny Powiatu Żagańskiego, który oddał hołd wszystkim Polakom – ofiarom przymusowej deportacji reżimu sowieckiego, składając kwiaty pod pomnikiem.
Przypomnijmy, że postawienie Krzyża Zesłańców Sybiru możliwe było dzięki środowisku żagańskich Sybiraków. Jako pierwsza zabiegała o niego śp. Maria Jastrzębska, której pamięć uczciła jej córka- p. Jadwiga Jastrzębska przypominając o wysiłku swojej mamy w powstaniu i funkcjonowaniu koła nr 9, które funkcjonuje po dziś dzień. Dzięki jego działalności Żagań może poszczycić się trwałymi śladami pamięci Sybiraków. Tradycyjnie już wszyscy udali się na grób śp. Marii Jastrzębskiej, aby w ciszy oddać hołd wszystkim Sybirakom.
 
Na żagańską nekropolie zaproszeni zostali mieszkańcy, harcerze, przedstawiciele środowisk kresowych oraz młodzież szkolna, a także Zastępca Burmistrza Żagania Sebastian Kulesza wraz z przewodniczącym Rady Miasta Adamem Matwijowem. Kilka słów powiedział również żagański kombatant porucznik w stanie spoczynku Piotr Gubernator.
Tego samego dnia w Żagańskim Pałacu Kultury odbył się również występ artystyczny przygotowany przez dzieci z żagańskich szkół podstawowych oraz zespół "On i Oni".
 
17 września to wyjątkowa data dla wszystkich Sybiraków. Jest symbolem naznaczenia ich życia, sposobem na zachowanie w pamięci ich tragedii i tułaczego losu. W tym szczególnym dniu obchodzony jest Światowy Dzień Sybiraka, podczas którego wspominamy losy osób i rodzin zesłanych na Sybir.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją