Pozostałe aktualności

Konwent Powiatów Województwa Lubuskiego

W piątek, 8 grudnia br. w Starostwie Powiatowym w Żaganiu odbyło się posiedzenie lubuskich starostów, któremu przewodniczył starosta żagański Henryk Janowicz w ramach Konwentu Powiatów Województwa Lubuskiego. Głównym tematem piątkowego spotkania było omówienie harmonogramu naborów wniosków o dofinansowanie w programie Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027.
W posiedzeniu Konwentu udział wziął Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński, a także  dyrektorzy departamentów Urzędu Marszałkowskiego odpowiedzialnych za zarządzanie i wdrażanie programu „Fundusze Europejskie dla Lubuskiego”. Zaproszeni goście wyjaśniali, na jakie projekty samorządy powiatowe mogą otrzymać unijne środki oraz które nabory wniosków są obecnie prowadzone i planowane.
 
– Jednostki samorządu terytorialnego mogą aplikować o środki niemal w każdym z priorytetów naszego programu – mówiła Sylwia Pędzińska, dyrektor Departamentu Instytucji Zarządzającej. – Jeżeli chodzi o Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w najbliższym czasie, od 13 do 31 grudnia 2023 r., rozpocznie się nabór w ramach działania dot. rozwoju inteligentnych specjalizacji. To głównie projekty z zakresu transferu technologii i współpracy między przedsiębiorstwami, sektorem szkolnictwa wyższego. Kolejne planowane nabory dotyczą m.in. szeroko pojętej efektywności energetycznej. Nabór na wsparcie termomodernizacji budynków komunalnych czy budynków użyteczności publicznej potrwa od 7 lutego do 21 czerwca 2024 r. Pojawia się tu też nowe pojęcie: dotacja warunkowa. To nowy rodzaj wsparcia, obok wsparcia dotacyjnego i zwrotnego.
 
- Jeżeli chodzi o wsparcie partnerstw samorządów oczekujemy najpierw na strategie terytorialne przygotowane przez te porozumienia, aby móc zaplanować dla nich konkretne nabory w poszczególnych obszarach. Planujemy, aby w większości były to nabory w trybie niekonkurencyjnym – wskazywała dyrektor Sylwia Pędzińska.
Dyrektor Sylwia Pędzińska omówiła również planowane najbliższe nabory w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
 
– W uzupełnieniu powiem o dwóch obszarach, które na pewno będą przedmiotem zainteresowania samorządów powiatowych, bo do tej pory w kończącym się za kilkanaście dni programie mieliśmy spory udział właśnie takich przedsięwzięć projektowych. Chodzi mi o termomodernizację obiektów użyteczności publicznej. Chcemy zachęcić państwa do korzystania ze środków na ten cel. Pojawia się tam nowa formuła dotacji warunkowej, ale proszę się tego nie obawiać. Ten element warunkowości polega na stopniu realizacji wskaźnika energii pierwotnej. Wtedy w zależności od wielkości tego wskaźnika po przeprowadzonej termomodernizacji jakiś fragment dotacji będzie musiał zostać zwrócony. Im ten wskaźnik będzie korzystniejszy z ekonomicznego punktu widzenia, tym mniejszy będzie ten zwrot. Bez elementu zwrotnego można będzie wspierać projekty z zakresu termomodernizacji obiektów, które mają charakter historyczny. To według nas budynek lub zespół budynków ujęty w gminnej ewidencji zabytków lub budynki wybudowane przed 1945 rokiem. Zatrzymam się jeszcze na chwilę przy przedsięwzięciach związanych z odnawialnymi źródłami energii. Liczymy na to, że jeszcze przed świętami Zarząd Województwa Lubuskiego podpisze umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który został wyłoniony do udzielania pożyczek na chociażby instalacje odnawialnych źródeł energii. Poza tym, że oprocentowanie tych pożyczek jest minimalne, to jeszcze jest szansa na umorzenie części tego kredytu – dodał dyrektor Departamentu Programów Regionalnych Marek Kamiński.
O naborach w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego + opowiedział dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Adam Misiaszek.
 
Dzięki merytorycznym informacjom, które przekazane zostały przez przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, starostowie poszczególnych powiatów w Województwie Lubuskim dysponują wiedzą w zakresie terminów składania projektów, a także przewidzianej puli środków oraz zakresu działań, które należy podjąć, aby ubiegać się o wsparcie. 
 
- Środki, którymi dysponuje Urząd Marszałkowski to dla nas ogromna szansa na rozwój powiatów, gmin i miast. Chciałbym żeby w Waszych samorządach rozpoczęła się praca nad projektami, które wpłyną na poprawę infrastruktury, pomogą wam wyremontować obiekty użyteczności publicznej, szkoły czy obiekty zabytkowe. Jak zaprezentowali przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego- możliwości jest wiele. Fundusze europejskie są do Państwa dyspozycji - powiedział starosta Henryk Janowicz.
 
Po obszernym przedsatwieniu programów, w ramach których powiaty mogą pozyskiwać środki unijne, lubuscy starostowie pochylili się nad tematem szkolnictwa zawodowego. 
 
 
 
 
źródło: lubuskie.pl Aleksandra Pietruszewska
/ fot. Paweł Wańczko 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją